Alytaus baltų ainių atstovas susitikime su pasaulio jaunimu Norvegojije

    Vasaros pradžioje , dalyvaujant  Lietuvos blaivybės draugijos „Baltų ainiai“ Alytaus   skyriaus projekte mūsų organizacijos vadovė Silvija Peštenienė, Panemunės vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, pranešė naujieną, kuria ilgai negalėjau patikėti: „Kęstuti, už sąžiningą, aktyvią veiklą organizacijoje esi rekomenduojamas vykti į tarptautinę  stovyklą Norvegijoje“.  Taigi, liepos 31-ąją-rugpjūčio 7 dienomis  dalyvavau nedideliame Norvegijos miestelyje Fredrikstade vykusioje   20-ojoje tarptautinė ACTIVE(Europos jaunimo gerųjų tamplierių  organizacija) stovykloje  „Expierence 2010“ („Patyrimas 2010“). Drauge  dalyvavo dar 4 baltų ainiai iš Vilniaus skyriaus, LBD „Baltų ainiai“ pirmininkas Alfonsas Čemauskas ir aš - alytiškis. Šių metų stovyklą organizavo ACTIVE organizacijos Norvegijos nariai. Organizacija vienija Europos jaunimo blaivybės judėjimus (ACTIVE priklauso ir LBD „Baltų ainiai“). Šios stovyklos, kaip ir pačios ACTIVE, tikslas - išmokyti  pasaulio jaunimą linksmintis  ir gyventi, nenaudojant svaigiųjų medžiagų.


    Į stovyklą atvykome rugpjūčio 1-iosios naktį. Nuo pat pirmosios nakties teko dirbti komandinį darbą- rinkti palapines tamsoje, stengiantis neprižadinti jau atvykusių ir įsikūrusių stovyklautojų. Visą stovyklos laiką gyvenome palapinėse, tačiau taip gyventi tikrai nepabodo, kadangi savaitė buvo kupina veiklos.
Pirmąją dieną  iškart įsitraukėme  į stovyklos ritmą. Nors mes, lietuviai , nuėjome miegoti tik apie 4 valandą  nakties, kadangi reikėjo pasiruošti savo gyvenamąją vietą, tačiau kėlėmės kaip ir visi kiti - 7.45 valandą. Po pusryčių iškeliavome į Kongsten fortą. Ten visų dalyvių laukė komandinės užduotys. Komandas suformavo  patys organizatoriai. Aš  patekau į 6 vaikinų  grupę, kurią sudarė 22 metų  vokietis Janton,  16 ir 18 metų broliai Artur ir Petter iš Norvegijos, 18 -metis norvegas Stig, 19 metų Latvis David ir aš. Komandoms reikėjo atlikti užduotis:  traukti virvę, kopti  į medį, įsiminti kiekvieno nario vardą, pavardę, amžių bei organizacijos pavadinimą, palikti rankų antspaudą  ant baltos drobės ir t.t. Atlikus užduotis turėjome  išgauti  raides, o   iš jų sudėlioti sakinį, kuris nurodė kur yra paslėptas ieškomasis atsuktuvas. Mūsų  komandai pavyko tai atlikti pirmajai.
    Nenuobodžiavome ir kitomis   dienomis . Kasdien  vyko seminarai, kurių metu buvo konstruojama katapulta, sprendžiami rubikai -kubikai,  mokoma atsipalaiduoti, supažindinama su masažo menu, piešiama ant dėžudžių,  gaminamos draugystės apyrankės ir atliekama daugybė  kitų darbų.  Na, o po smagių dienos užsiėmimų  vykdavo „Naktinė kavinė“, kurios metu galėjai susipažinti su žmonėmis , išgerti arbatos ar kavos, pažaisti domino ar kortomis. O kaip dėl diskotekų? Žinoma, vykdavo ir jos, tiesiog kiek kitaip nei įprasta. Kiekvienas asmuo diskotekoje, privalėdavo turėti savo muzikos šaltinį( ipod, telefoną ar panašiai) bei ausines. Visi šokdavo pagal savo muziką. Visa tai vadinasi tylioji diskoteka.


    Rugpjūčio 5-ąją  vyko kiekvienos šalies atstovų  prisistatymai.  Lietuva, Latvija ir Estija  susivienijo   ir prisistatė kartu,   įtraukdami   ir  publiką. Visi susikibome rankomis ir sudainavome žinomą dainą  „Bunda jau Baltija“, parodėme  drauge sukurtą filmuką ,  papasakojome apie Baltijos kelio prasmę.  Originalūs ir įdomūs buvo  Švedijos, Norvegijos, Rusijos ir kitų šalių atstovų prisistatymai.  Jų metu turėjome puikią galimybę  susipažinti  su kitų šalių kultūra, dainomis,  istorija ir tiesiog smagiai praleisti  laiką.
    „Expierence 2010“stovyklos metu susiradau daug draugų iš Latvijos, Estijos, Rusijos, Vokietijos, Norvegijos, Turkijos ir kitų šalių. Stovykloje dalyvavo 300 žmonių iš viso pasaulio. Daugelis jau nebe pirmą kartą, tačiau ir tie , kurie iki šiol nėra dalyvavę buvo priimti šiltai ir draugiškai. Įgyta patirtis  tikrai padės tolimesnėje organizacijos veikloje  ir kasdieniniame gyvenime. „Experience 2011“  vyks kaimyninėje Latvijoje.
    Tarptautiniuose ACTIVE forumuose  1995-2000 metais yra dalyvavę šie Alytaus miesto baltų ainiai: Neringa Grigutytė, Aistė Valiaugaitė, Viktoras Gavelis, Aušra Kruliauskaitė, Andrius Peštenis, Domas Peštenis , Irmantas Degutis. Džiaugiuosi, kad ir man buvo patikėta atstovauti  gimtąjį miestą ir Lietuvą tolimojoje Norvegijoje susirinkusio jaunimo iš viso pasaulio sambūryje.
 Kęstutis Kazlauskas, Alytaus Panemunės vidurinės mokyklos mokinys, LBD „Baltų ainiai“ Alytaus skyriaus narys