Tabakas

Kaip nepradėti rūkyti?

Tabakas žudo! Kiekvienais metais nuo tabako miršta tūkstančiai žmonių. Vienam iš dešimties rūkalių gyvenimas sutrumpėja 20 metų. Be to, kad tabakas sukelia keletą vėžinių ligų, jis dar yra įvairių patologinių sutrikimų priežastis.
  
Tabakas yra brangus! Cigaretės, nesvarbu ar perkamos jau susuktos, ar susukamos pačių, smarkiai mažina pajamas ir jaunuoliai arba jų šeimos gali prasiskolinti. Kalbant apie ligas, kurias sukelia tabakas, mokesčių mokėtojai ir valstybinės sveikatos sistemos skiria milžiniškas lėšas joms gydyti.
 
Tabakas iškreipia tikrovę! Jis susilpnina uoslės ir skonio receptorių veiklą.
 
Tabakas žaloja tiek organizmo vidų, tiek žmogaus kūną! Tabakas sukelia kvėpavimo ligas ir raumenų atrofiją, susilpnina sportinės veiklos ir seksualines galimybes, o moterims sukelia graviditas extopia, savaiminius persileidimus ir kenkia vaisiaus augimui. Be to, nuo tabako ima slinkti plaukai ir vysta bei papilkėja oda.
 
Tabakas yra narkotikai! Tabakas greitai sukelia priklausomybę, kurios atsikratyti labai sunku. Pirmoji cigaretė, dažnai užsirūkoma tik dėl kompanijos, gali būti pavojinga. 
 
Tabakas yra tik pirma priklausomybė! Priklausantieji nuo alkoholio ar narkotikų, nestiprių (hašišas, kanapės) ar stiprių, dažnai pirma tampa priklausomais nuo tabako.
 
Tabakas kenkia aplinkiniams! Rūkalių įprotis ne tik erzina artimuosius, bet dūmai dar sukelia diskomfortą ir trumpalaikes arba ilgalaikes ligas. Vaikams ypač kenkia cigarečių dūmai. 
 
Tabakas šiandien nebemadingas! Jaunimui tabakas dažnai asocijuojasi su maištu ar pasipriešinimu valdžiai ir visai visuomenei. Daugelyje vietų, pavyzdžiui, viešame transporte ir viešose vietose, rūkyti negalima. Rūkymas tapo slaptu įpročiu, kuris tenkinamas izoliuotoje aplinkoje, ir suvokiant jo keliamą pavojų. Rūkalius gali pasirodyti neatsakingu ir individualistu, nesirūpinančiu savimi ir aplinkiniais. 
  
    
Pažinkite save
Jūs nerūkote. Žinote, kad tai žalinga, tačiau norėtumėte pabandyti...
 
Rūkote, kad neišsiskirtumėte iš kitų, todėl nesijaučiate atstumtas ir nebereikia įrodinėti, kad ir jūs gyvenate!Ir vis tik pagalvojus, ar būtina rankoje laikyti cigaretę, kad pasirodytumėte tikra individualybe?
 
Nejau tikrai manote, kad rūkymas pakeis jūsų visuomeninį gyvenimą? Žinoma, ne, ir puikiai tai suprantate.Pirmoji cigaretė prilygsta laisvei, nes atrodo, kad darote kažką draudžiamo, nors, iš tikrųjų, tai - vėlesnės priklausomybės pradžia.
 
Rūkote, kad dar kartą patikrintumėte save, o ne, kad jaustumėtės laisvi!Tad ar tikrai privalote griebtis cigaretės, kad įrodytumėte, jog esate „svarbus“?...Nepasidavę pirmosios cigaretės pagundai, įrodysite, kad esate savarankiškas, pasitikintis savimi ir nusipelnėte gyventi sveikai.
 
Kadangi pasitikite savimi ir esate vienintelis toks, nedarysite, ką daro kiti žmonės, ir nesusigundysite užsirūkyti.

Tabako gaminių vartojimas  Lietuvoje (pagal dr. Aurimo Verygos pranešimą Vyskupo Motiejaus Valančiaus kongrese 2007-10-25)
 

 

Kasdien rūkančių 20-64 metų amžiaus Lietuvos gyventojų dalis (proc.) 1994-2006m.

Kasdien rūkančių gyventojų dalis